PROJE (GAUGE DIŞI) TAŞIMACILIK NEDİR?

Proje taşımacılığı, gabari dışı kargoların kalkış noktasından varış noktasına özel araçlarla dikkatli bir şekilde taşınmasıdır. Standart olmayan herhangi bir kargo bu yöntem için uygun olabilir. Yurt içi veya yurt dışı bir projede ihtiyaç duyulan her türlü ekipmanın sevkiyatını, tüm proje sürecinde yer almayı ve tamamlanana kadar sevkiyat operasyonunu koordine etmeyi içerir.

Proje taşımacılığı hızla büyüyen bir iştir. Diğer araçları veya altyapıyı olumsuz etkilememek için yükün güvenli ve sorunsuz bir şekilde taşınması esastır. Üreticiden, kargo gemisinden, başka bir araçtan, fabrikadan veya depodan gelen yükün yüklenmesi ile başlar. Sorunsuz bir nakliye için uygun çekici seçimi çok önemlidir. Doğru römork ve çekiciyi seçmek, kargo tipine, varış noktasına ve mesafeye bağlıdır.

Proje yükleri birçok önlem alınması gereken vinçlerle araçlara aktarılıyor. Güçlü halatlar, ırgatlar ve sert zeminler gerekebilir. Yükleme ve boşaltma, mühendislik süreçleri olarak çalıştırılmalıdır. Sürücü ve personel, ağır yük ve yol şartlarında deneyimli olmalı ve ayrıca zemin etütleri konusunda eğitimli olmalıdır. Ağır yük taşımacılığı rehber araçlardan fayda sağlar ve proje taşımacılığının bir ekip işi olduğu unutulmamalıdır.

Karayolları, trafik polisi ve ilçe yetkilileri, ağır vasıta geçişleri konusunda bilgilendirilmeli ve güvenliğin sağlanması için koordineli çalışmalıdır.

Proje taşımacılığının bir başka yönü de bir fabrikanın makinelerini tamamen söküp başka bir ülkeye taşımak ve yeniden monte etmektir. Başka bir deyişle, tüm fabrikayı başka bir yere taşımak. Fabrikalar, işgücü maliyetlerinin yüksek olduğu ülkelerden daha düşük maliyetli ülkelere taşınmaktadır. Deniz taşımacılığı en popüler olanıdır, bu amaçla her türlü taşıma tercih edilebilir. Fabrikaların taşınması, mühendislik hizmetleri gerektiren sökme ve yeniden montaj işlemlerini gerektirmektedir. Deneyimli personel ile çalışmak maliyetleri en aza indirir.

LİTERATÜRDE TAŞIMA İZNİ

Lojistikte karayolu yetkilileri ile iletişime geçilmeli ve izin alınmalıdır. Taşıma, yükleme ve boşaltma ilgili makamlara bildirilmeli, alınan önlemler valide edilmeli, tehlikeli işlemlerde sağlık görevlileri hazır bulundurulmalıdır.

Taşıma ruhsatının yanı sıra yol raporu da önemlidir. Bazı ülkelerde nakliyecinin ilgili mühendislik firmasını bulması ve raporun düzenlenmesini istemesi beklenir. Tüm masraflar lojistik şirketi tarafından karşılanır.

gabari dışı araçlar, boş olsalar bile yollara çıkabilmek için izin almak zorundadırlar. Bu araçları bakım için bile kullanmak, yol izni ve eskort gerektirir ve bu da ekstra maliyet getirir.

150 ton ve üzeri yükler için mühendislik firmalarından yol izni almak nakliyeci için çok pahalıdır. Ağır yük taşımacılığına sadece gün içinde izin verilmektedir. Sonuç olarak, Türkiye’nin dört bir yanından gelen ağır yükler, maliyetlerin daha düşük olduğu ülkelere taşınmaktadır. Bu nedenle Türkiye, zayıf mevzuat ve yüksek maliyetlerle rekabet edemez.