FTL, PARSİYEL KAMYON YÜKÜ VE LTL KARGO TAŞIMACILIĞI ARASINDAKİ FARKLAR

Bu gönderide, üç yük nakliye hizmetinin özelliklerini, avantajlarını ve dezavantajlarını keşfedeceksiniz: Tam kamyon veya FTL, Kısmi kamyon yükü ve Kamyon Yükünden Az veya LTL. gibi soruları yanıtlayacağız:

FTL, Parsiyel kamyon yükü ve LTL kargo taşımacılığı arasındaki fark nedir?
Dolu kamyon, Parsiyel Kamyon Yükü ve Kamyon Yükünden Daha Az servislerinin maksimum kapasitesi nedir?
Mallarımı Meksika, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada arasında en iyi maliyetle veya en yüksek hızda taşımak için en iyi nakliye seçeneği nedir?

Gönderinin sonunda, belirli yük taşımacılığı ihtiyaçlarınızı hangi hizmetin karşıladığını belirleyebileceksiniz.

FTL, KISMİ KAMYON YÜKÜ VE LTL ARASINDAKİ TEMEL FARK

Çok genel anlamda, treylerin tamamını veya çoğunu kaplayan büyük ve ağır yükler için tam kamyon servisi (FTL) tavsiye edilirken, kısmi kamyon yükü taşıma hizmetinin 30 lineer fitten daha az ise en ekonomik olduğunu söyleyebiliriz. römork işgal edilecektir. Son olarak, Kamyon Yükünden Az hizmeti (LTL), daha küçük yükler için en iyi seçenektir.

Bu üç ulaşım hizmetini tam olarak anlamak için dikkate alınması gereken başka hususlar da vardır. Her birini tanımlayarak başlayacağız.

TAM KAMYON TAŞIMACILIĞI VEYA FTL NEDİR?

FTL veya Full Truckload, komple bir kamyonun tek bir yüke veya başka bir deyişle tek bir müşteriye tahsis edildiği kara taşımacılığı hizmetidir. FTL taşıma hizmeti tam bir kamyon işgal edebilen büyük yükler için uygundur. Hassas yükler veya ayarlı sıcaklık gerektiren yükler için de tercih edilen seçenektir.

TAM KAMYON YÜKÜ (FTL) ÖZELLİKLERİ:

  • 26 adede kadar istiflenebilir olmayan palet veya standart boyutlarda 52 adede kadar istiflenebilir palet. Paletin standart ölçülerini hatırlayın: 48 “x 40” x 48 “.
  • Yükün toplam ağırlığı 44.000 pound veya 21.7 ton olmalıdır.

PARSİYEL TIR YÜK TAŞIMACILIĞI NEDİR?

Parsiyel tır taşımacılığı , dolu bir treyler üzerinde mevcut tüm alanın kullanılmasını gerektirmeyen daha büyük yükler için ideal ve en ekonomik taşıma seçeneğidir. Müşteri özel bir treyler için ödeme yapmadığından , Tam Kamyon Yükü nakliye hizmetinden daha ekonomiktir . Kısmi bir kamyon yükü modunda, müşteriler, Kamyon Yükünden Az, LTL , nakliye hizmetinde izin verilenden daha büyük yükleri sevk etme fırsatına sahiptir  .

KISMİ KAMYON YÜKÜ YÜK ÖZELLİKLERİ:

Minimum 12 doğrusal ayak ve maksimum 30 doğrusal ayak
Yükün minimum ağırlığı 1.000 pound ve maksimum 25.000 pound olmalıdır.

Palet başına maksimum ağırlık 5500 pound olmalıdır

FTL ve Parsiyel Kamyon Yükü seçeneklerinde, yükünüzün özelliklerine bağlı olarak üç farklı ekipman türü seçebilirsiniz:

  • Dry Vans: Hassas yükler veya dış hava koşullarına karşı korumalı, kapalı kutuda taşınması gereken yükler için önerilir.
  • Düz Yataklar : Düzensiz şekilli yükler için; kamyonun üstünden veya yanından yüklenmesi gereken; veya kapalı bir alanda seyahat etmeyi gerektirmeyen. Yazımız ilginizi çekebilir: Düz yataklarda düzenli olarak ne tür yükler taşınır?
  • Reefer’lar veya sıcaklık kontrollü kamyonlar: Belirli sıcaklıklarda tutulması gereken yükler için. Örneğin, dondurulmuş veya taze ürünler.

ŞİMDİ BAKALIM, KAMYON YÜKÜNDEN AZ LTL YÜK TAŞIMACILIĞI NEDİR?

Kamyon Yükünden Daha Az Nakliye veya LTL, birden fazla müşteriden gelen gönderileri tek bir kamyonda birleştiren yük taşımacılığıdır. Başka bir deyişle, her müşterinin gönderisi tam 48′ veya 53′ treyler gerektirmediğinden, kamyonun kullanılmayan kısmı başka bir müşterinin gönderisiyle doldurulur. Her müşteri, gönderi türüne (sınıfına), miktarına, ağırlığına, boyutuna ve yoğunluğuna ve seyahat uzunluğuna göre ödeme yapar. Bu nedenle LTL taşımacılığı , farklı kara taşımacılığı hizmetleri arasında en uygun fiyatlı seçenektir.

KAMYON YÜKÜNDEN AZ (LTL) ÖZELLİKLERİ:

  • 1’den 3’e kadar istiflenebilir olmayan palet ve 6’ya kadar standart ebatlarda istiflenebilir palet. Bir paletin standart boyutunu hatırlayın: 48 “x 40” x 48 “.
  • Yükün toplam ağırlığı 10.000 pound veya 4.5 ton olmalıdır.

TAM KAMYON YÜKÜ HİZMETİ, KISMİ KAMYON YÜKÜ VE KAMYON YÜKÜNDEN AZ HİZMET ARASINDAKİ HIZ VE MALİYET AÇISINDAN FARKLAR

HIZ

Önceliğiniz transit sürelerini azaltmak ise sizin için en iyi seçenek FTL’dir. Full tır taşıma hizmetinde (FTL) kargo A noktasından B noktasına ara duraklar olmadan taşınır, bu nedenle kara taşımacılığı seçeneklerinin en hızlı taşıma hizmetidir.

Kamyon Yükünden Az (LTL) taşıma hizmetlerinde, nihai varış noktasına ulaşmadan önce birkaç durak yaptığı için transit süreleri daha uzundur. Ancak Mexicom Logistics, LTL hizmetlerini hız ve fiyat arasında bir denge ile sağlayabilir . Bunu nasıl yaparız? Yükleme ve boşaltma noktalarının sayısını azaltmak için en uygun rotayı seçtik. Ayrıca müşterilerimizin yükleri ile çok benzer rotalara sahip diğer müşterilerin yüklerini birleştiriyoruz. Bu sayede mümkün olan en hızlı LTL’yi sağlamayı başarıyoruz.

Kısmi kamyon yükü nakliye hizmeti, hız açısından FTL ve LTL hizmeti arasındaki orta noktayı temsil eder. 

MALİYETLER

Yükünüz yeterince büyükse, tam kamyon (FTL) maliyet açısından hala en iyi seçiminizdir.

Yükünüz 12 ila 30 lineer fit arasındaysa, kısmi kamyon yükü taşıma hizmeti FTL seçeneğinden %50’ye kadar daha ucuz olabilir.

Kargonuz küçükse, en uygun fiyatlı hizmet Kamyon Yükünden Az (LTL) olacaktır. Tanımı gereği, LTL taşıma hizmeti en ucuz hizmettir çünkü toplam taşıma maliyeti birkaç müşteriye bölünür.