Uluslararası Ticaretle ilgili çok sayıda belge vardır: ticari belgeler, finansal belgeler, sigorta belgeleri ve daha fazlası. Şimdi küresel tedarik zinciri yönetiminde nakliye için kullanılan bazı ortak belgelere bakalım.

Teslimat Siparişi

Teslimat Emri (D/O), kargonun başka bir tarafa taşınmasının serbest bırakılmasını emreden bir yük taşıyıcısının alıcısı, sahibi veya acentesinden gelen bir belgedir. Bu yazılı sipariş, malların bir antrepo görevlisine, nakliyeciye veya antrepo makbuzu veya Konşimento düzenleyen başka bir kişiye doğrudan teslim edilmesini sağlar. Bu belge teslimat talimatlarıyla karıştırılmamalıdır. Teslimat Talimatlarısağlamak nakliyeci tarafından malı belirli bir varış noktasına teslim etmek için yapılan düzenlemeye ilişkin taşıyıcılara özel ayrıntılar.

Rıhtım makbuzu

Bir Belge Makbuzu, kargonun sevkiyat için alındığını onaylar. Bu belge bir nakliye şirketi tarafından düzenlenir ve yükün güvenli bir şekilde taşınması için sorumluluğu göndericiden taşıyıcıya devreder. Konşimento hazırlamanın temelidir.

Konşimento (B/L)

Konşimento, bir mal göndericisi ile bir taşıyıcı arasında bir sözleşme olduğuna dair kanıttır. Müşteri, genellikle bu orijinal kopyaya kanıt olarak ve malların sahipliğini almak için ihtiyaç duyar. Bu belge, taşımanın gerçekleştirildiği koşulları içerir ve makbuz görevi görür. Bubelge mallar yoldayken dahi ciro edilebilir veya üçüncü bir kişiye devredilebilir.

deniz konşimentosu

Deniz Konşimentosu, kargo teslimatı için gerekli olmayan ve sadece kargo fişi olarak düzenlenen bir sözleşmedir. Bu unvan belgesi, gönderici ve ithalatçı arasında güven temelinde kullanılır; bu, Konşimento’nun gerekli olmadığı ve malların teslim alındığı anlamına gelir.otomatik olarak hedefe vardıklarında serbest bırakılmalarına izin verilir.

Hava İrsaliyesi

Havayolu taşımacılığı yoluyla mal taşırken bir Hava Konşimentosu (AWB) kullanılır. Bu belge, malların makbuzu görevi görür ve malların durumunu bildirir.

Bu, alıcının (alıcı olabilir) adını vermesi gereken, pazarlık konusu olmayan bir belgedir. AWB, malların taşıma için kabul edildiğini gösterir. IATA acenteleri veya arlines tarafından hazırlanır.

Nakliye Garantisi

Nakliye Garantisi, banka tarafından müşterek sorumluluk üstlenecek yazılı bir belgedir. Malların teslim alınması için ithalatçıdan taşıyıcıya veya acentesine verilir. Bu belge, belgelerin sevkıyattan önce gelmesi durumunda kullanılır.

Paketleme Notu veya Listesi

Bir Paketleme Listesi, nakliye amaçları için gerekli bilgileri sağlar. Faturanın ayrıntılarını, alıcıyı,alıcı, menşe ülke, nakliye tarihi, teslimat yeri, nakliye ve konteyner işaretleri, ağırlık ve hacim. Ticari faturanın daha ayrıntılı bir versiyonudur ve fiyatlandırma bilgilerini içermez. Genellikle gönderiye eklenir ve alıcıya gönderiyi aldıktan sonra kontrol edebilmesi için bir kopyası gönderilir. Tüm ülkeler tarafından değil, bazıları tarafından gereklidir.